Diş Beyazlatmanın Zararları, Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş Beyazlatmanın Zararları, Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş Beyazlatmanın Dezavantajları Nelerdir?

 

Dişlerin beyaz olması hem görünüş hem de sağlık açısından önemli bir durumdur. Bazı dişlerin minesi doğuştan sarı bir renkte olabilir. Ancak; dişlerin sararması da bazen sigara, beslenme şekli, çay kahve gibi içecekler nedeni ile de sarı bir görünüm alabilir. Artık bir takım yöntemler ile diş beyazlatma kolaylığı sayesinde dişlerin beyazlaması mümkün olabiliyor.

 

Diş beyazlatma sayesinde sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmayı herkes ister; ancak diş beyazlatmak; kişinin çok dikkatli olması gereken bir konudur. Diş mineleri evde diş beyazlatma halinde aşınma yapabilir. O nedenle öncelikle profesyonel olarak diş hekimleri tarafından bu işlemin yapılması gereklidir. Artık diş beyazlatma konusunda ilerlemiş olan bu sektör sağlıklı olarak dişlerin beyazlatılmasını sağlamaktadır. Özellikle dişlerde ortaya çıkan sararmaların etkisini kaybedebilen diş beyazlatma ile sağlıklı beyaz dişle sahip olmak mümkün olabiliyor.

 

Bazı dişlerin mineleri yapısı gereği sarı olabilmektedir. Bu diş mineleri beyazlaması mümkün olmayan minelerdir. Ancak dış etkenler nedeniyle sorun yaşayan ve sararan dişler beyazlatma işlemine tabi tutulabilmektedir.

 

Diş beyazlatma kendi başına yapılması sakıncalı olabilen bir durumdur. Piyasada satılan diş beyazlatma ile ilgili bazı tozlar ya da macunlar diş minesi yapısının bozulmasına neden olabileceği için özellikle hekim tarafından önerilmedikçe kullanılmaması gereklidir.

Profesyonel olarak diş beyazlatma yöntemleri; lazerle beyazlatma, ağartma, beyazlatma sağlayan diş macunları ve şeritler şeklinde olabilmektedir. Diş beyazlatma minelerin tahriş olmasına neden olabileceği için kesinlikle hekim gözetiminde olmalıdır. Diş beyazlatma bazı avantajların yanında dezavantaj da içermektedir.

 

Diş Beyazlatmanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

 

  • Sıcak ya da soğuğa karşı duyarlılık yaratabilen hassasiyet oluşması ihtimali vardır. Aşırı sıcak veya soğuk içecekler tüketmemeye dikkat etmek gereklidir.
  • Her dişte farlı etki yaratabilecek olan ağartıcılar bazen dişin durumuna göre net olmayarak, farklı görünüm olmasına neden olabilmektedir.
  • Bir takım kimyasallar ve ağartıcılar diş minelerine zarar verebilir; çizilmesine ya da diş minelerinin zayıflamasına etki edebilir. Bu durumda dişlerin çürümesini kolaylaştırabilir.
  • Diş etlerinde tahriş yaratma ihtimali ile işlem yapılışından sonra diş etlerinde sızlama olabilmektedir.
  • Diş beyazlatmak için kullanılan bir takım ilaçların ya da kimyasalların yan etkisi ile alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle diş hekimi gözetimi olmadan şahsi işlem yapmaya kalkışmamak gereklidir.
  • Yaşça; 16 yaş altı kişilerde diş beyazlatma işlemi yapılması uygun değildir. O nedenle erken yaşta diş beyazlatmaya kalkışmamak gereklidir.
  • Diş beyazlatma da lazer kullanılması dişlerde bazı durumlarda ağrı oluşturabilecek etkiler bırakabilir.
  • Diş beyazlatmada çok fazla sorun yaşamamak için öncelikle gerçekten dişlerin minesi ve yapısı bu işlemi kaldırabilir mi sorusunun cevabının verilmesi gereklidir. Bunun için hekimin önereceği şekilde uygun olabiliyorsa düşünmek gereklidir. Doğru teknik ve uygulamalar ile oluşması halinde çok büyük yan etki yaşamamak mümkün olacaktır. Diş beyazlatma da kullanılan hidrojen peroksit dişleri fazla kullanılması halinde zedeleyebilir.  Diş beyazlatma uygulamasını çok sık yaptırmak uygun olmayacaktır. Bu durum profesyonel kişiler tarafından yapıldığı zaman sarartan etkilerden uzak durarak en az birkaç sene kullanılabilir. Ama dikkat edilmediği taktir de dişler aynı şekilde sararmaya devam edecektir. Ayrıca işlem; yaptırdığınız sürenin belli bir zaman sonra tekrarlanması ile mümkündür ama bu süre sık değil en az birkaç yıl arayla yapılarak yenilenmelidir.
  • Dişin işlemden sonra kısa süreli sorunlar yaşaması doğaldır ve geçicidir. Dişlerinize işlem sonrası iyi bakmanız gerekir.Beslenme, temizlik gibi konulara dikkat etmenizle uzun süreli olarak sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilmeniz mümkündür.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler