Islak Kek Tarifi, Islak Kek Nasıl Yapılır?

Islak Kek Tarifi, Islak Kek Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere çayın yanında yiyebileceğiniz denenmiş tariflerden biri olan ıslak kekin tarifini vereceğiz. Islak kek nasıl yapılır? Islak kek malzemeleri nelerdir? Denenmiş, çok lezzetli ıslak kek tarifi, püf noktaları, ayrıntılı anlatımlarıyla ıslak kek tarifi.

Islak Kek Tarifi İçin Malzemeler:

 • 4 adet yumurta
 • 1 bardak sıvı yağ
 • 1 bardak şeker
 • 1 bardak süt
 • 1 bardak un
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

Islak Kek Hazırlanışı:

İlk önce fırınımızı çalıştırıp 180 dereceye önceden ayarlıyoruz ki fırın önceden ısınmış olsun. Bütün yumurtalarımızı büyük bir kâseye kırıyoruz. Yumurtalarımızın üzerine şekerimizi ilave edip 4 ila 5 dakika çırpıyoruz. Elde ettiğimiz bu karışımın içine sütümüzü ilave ediyoruz. Sütümüz karışım ile karışsın diye 5 ila 10 saniye daha çırpıyoruz. Ardından yağımızı ekliyoruz. Ve tekrardan 5 ila 10 saniye daha çırpıyoruz. Hepsinin iyi bir şekilde karıştıralım. Daha sonra eleğimizi alıyoruz. İçerisine ilk önce 3 yemek kaşığı kakaomuzu, 1 paket kabartma tozumuzu, 1 paket vanilyamızı ve en son olarak da 1 bardak unumuzu döküyoruz ve bunları iyice eliyoruz. Eleme işleminden kalan küçük kakao parçacıklarını bir kaşık yardımıyla eziyoruz ve karışımımıza ilave ediyoruz. Karışımımız iyice homojen ve akışkan bir kıvama gelene kadar mikser yardımı ile karıştırıyoruz. Büyük boy bor camımızı yanımıza alıyoruz. Bor camımızın her yerini tereyağı veya margarin ile yağlıyoruz. Daha sonra kek hamurumuzu yani elde ettiğimin karışımı içine ilave ediyoruz.  Bor camımızı fırınımıza yerleştiriyoruz. Kek hamurumuzu 180 derecede ısıtılmış fırında 40 ila 50 dakika arasında pişmeye bırakıyoruz. Pişip pişmediğini anlamak için kek hamurumuzu fırınımızdan çıkardıktan sonra bir kürdan yardımı ile kontrol ediyoruz. Eğer kürdanımızı kekten çıkardığımızda temiz ise iyi pişmiş demektir. Eğer kek kalıntıları var ise fırında bir müddet daha pişmesi gerekiyor demektir. Kekimizi soğumaya bırakıyoruz.

Islak Kek Sosu Malzemeleri:

 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı kakao

Islak Kek Sosu Hazırlanışı:

Ortalama bir boy tenceremize 1,5 su bardağı sütümüzü, 1 çay bardağı sıvı yağımızı ve 1 su bardağı şekerimizi tenceremize direk olarak ilave ediyoruz. Eleğimizi alıyoruz ve 2 yemek kaşığı kakaomuzu eliyoruz. Mikserimiz ile monojen olana kadar çırpıyoruz ve ardından ocağa kaynamaya bırakıyoruz. Karışımımız kaynarken ara ara karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımımız iyice kaynadıktan sonra ocağın altını kapatabiliriz. Artık sosumuz da hazır.

Artık pişirdiğimiz kekimizi kesme aşamasına geçebiliriz. Kekimize üstten ve yandan kesikler atarak her bir parçanın kare kare olmasını sağlıyoruz. Kekimizi kestikten sonra sosumuzu kekin her tarafına çorba kaşığı yardımı ile yavaş yavaş ilave ediyoruz. Sosumuzun hepsini kekimizin üzerinde ilave ettikten sonra 1 ila 2 saat arasında kekimizi dinlemeye bırakıyoruz ki kekimiz bütün sosu emsin.

Tüm bu adımların ardından kekimizi süsleyip servis edebiliriz. Süsleme aşamasını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Örneğin ceviz, Hindistan cevizi, yeşil fıstık vb.

Herkese afiyet olsun…

Diğer Kek Tarifleri